DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

CANIS CAVIA

NOSEWORK

 NOSEWORK

Nosework

 

Nosework by se dal volně přeložit asi jako "práce nosem" .  Jedná se o úplně nový psí sport, který vychází z nejpřirozenější  schopnosti  všech psů - čichu.

Čichem se psi řídí odpradávna, je to pro ně nejdůležitější smysl a mají  ho  po tisíciletém přírodním výběru vybroušený do nejvyšší dokonalosti.

 

 Nosework vychází z této praxe a spočívá v tom, že K9 tým - psovod a jeho pes hledá specifické pachy civilních látek v obdobných situacích jako profesionální K9 týmy policie, armády a záchranářů.

Tento sport je poprvé zaznamenán v roce 2009 v U.S.A.  na západním pobřeží ve státě Kalifornie, tam se pořádaly i první oficiální závody. Nyní má americká  asociace tohoto sportu kolem 5000 registrovaných psů ve 48 státech a kanadských provinciích. V roce 2013 vznikl Nosework klub  pod  národním kynologickým klubem ( UKC) ve Velké Británii.  Trénují se a hledají  tři základní pachy - esenciální oleje z břízy, anýzu a hřebíčku.

V České republice  se uspořádaly  v roce 2014 první dva semináře věnované výcviku psa pro hledání specifických pachů, kdy se vycházelo z metodiky výcviku  pro psovody záchranných psů při vyhledání pachových předmětů nebo  lidských ostatků.  Na základě zájmu účastníků těchto seminářů se na podzim 2014 rozhodlo přivést  tento sport do České republiky, dát mu pravidla a sestavit zkušební řád pro Nosework v ČR.

 Při jeho tvorbě se vycházelo jednak ze zkušebního řádu americké národní asociace,  ale hlavně z dlouholetých zkušeností trenérů a  psovodů záchranných psů. Přizpůsobilo se to zdejším podmínkám a sestaven byl tak, aby byl vhodný pro všechny kategorie psů a jejich psovodů Cílem je, aby to byl sport pro každého, ať starého nebo  mladého, ať  rychlého tak pomalého, velkého či malého psovoda nebo psa.  Při výběru standardních vzorků byly volené takové, které jsou snadno dostupné a levné.

 Hlavním mottem tohoto sportu je zábava a využívání přirozených schopností psů. Cílem hry je zabavit a pobavit psa, čímž bude spokojený i jeho páníček. Nosework na špičkové úrovni vychází z metodiky  pozitivního posilování. Nátlakem tady toho psovod moc nedosáhne. Vedlejším produktem tohoto tréninku je upevňování vztahu psovod-pes.  Jen ta dvojice, která je dobrý tým může mít  při noseworku  výsledky. Jednotlivé zkoušky vychází z reálných situací, na které se připravují psi profesionálních složek, mají různé zaměření a kladou různé nároky na zkoušený tým tak, aby si každá dvojice našla to, co je bude bavit , a pro co mají nejlepší předpoklady. Každý psovod si tak může vyzkoušet, jak je zdatný v práci se svým psem a jejich týmové souhře. Zažije pocity profesionálního psovoda, který umí číst svého psa, zná zákonitosti  šíření pachu a může mu tak při hledání účinně pomoci, stejně tak jako pes pomáhá jemu a odevzdá maximum svých možností a schopností  pro svého týmového parťáka. V tomto sportu se nehraje na krásu, body či vteřiny, tady platí jen to, co v reálu,  našel - nenašel.Já jsem s Princeznou začala dělat tento sport nedávno.Již od samého začátku se mi na tomto sportu zalíbilo,že ho můžu s Princeznou trénovat doma na zahradě nebo v bytě.Vzhledem k mému zdravotnímu stavu je tento sport pro nás ideální.Můj nejlepší přítel aromatolog Michal Babka z firmy Dokonalá láska mi vysvětlil pár principů o aromatických vůních.Takže kromě povinné skořice a pomerančové kůry,které jsou obsaženy na zkouškách,jsem si vzala ještě rozmarýn a olibanum(kadidlo).Do další nádobky jsem dala ještě mletou kávu.Ta však bude sloužit k neutralizaci pachů-to znamená,že pes který měl nasumován pach třeba skořice a má jít nasumovat třeba vanilku,tak káva přeruší předchozí nasumování.

https://www.youtube.com/watch?t=2&v=R5N4qy45044  nosework a Princezna

a

Příští rok na jaře bych chtěla s Princeznou zkusit základní zkoušku v kategorii Urban